Kuo svarbu pažinti save?
,,Pažink pats save“ Sokratas.
Savęs pažinimas vienas iš svarbiausių žmogaus aspektų gyvenime. Savęs nepažįstantys dažnai susiduria su identiteto stoka. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad žmogus gali gyventi nuoseklų gyvenimą mokytis, susirasti darbą, jame dirbti, kurti šeimą, tačiau kažkuriuo momentu ima kilti klausimai, o gal aš viso to nenoriu? O gal man visai nepatinka mano darbas?
Neretai depresija sergantys žmonės (jei tai ne organinė depresija) susiduria su problema, jog kažkas jiems netinka gyvenime, kažkam jie priešinasi, verčia save ką nors daryti ir dėl to kyla vidiniai, ilgalaikiai pasąmoniniai konfliktai. Viena žmogaus dalis gali sakyti ,,aš nenoriu“, ,,man nepatinka“, o kita dalis atliepia ,,tu nieko neišmanai“, ,,reikia, tu privalai daryti“. Turbūt jau supratote, jog tai garsaus vidinio kritiko balsas, kuris tarsi neleidžia mums veikti iš tos perspektyvos, kuri mums labiau tiktų ir patiktų, kuri būtų mums geranoriška ir atjaučianti.
Pažįstant savo vidų žmogus suvokia kokios yra jo emocijos, poreikiai, vertybės, nuomonės bei kiti vidiniai procesai. Be viso to mes galime chaotiškai blaškytis nežinodami kuriuo keliu eiti, arba tiesiog diena iš dienos gyventi mums įprastą, žinomą, kitų (šeimos, visuomenės) padiktuotą gyvenimą. Pirmu atveju mes būsime valdomi emocijų, tarsi, kur patrauks, ten ir judėsiu, kaip maži laiveliai, bejėgiškai dreifuojantys banguojančia jūra. Valdomi jėgų, kurios lieka mums nesuprantamos, negalėsime plaukti kranto link. Kitu atveju, gyvenimas gali būti monotoniškas, bespalvis ar valdomas baimės. Baimės elgtis kitaip, nei man buvo daug metų sakoma. Tokiu atveju žmogus gyvena tarsi ne savo gyvenimą, bet kažkieno padiktuotą.
Pažįstantis save žmogus gali ir veikia iš savo sveikų dalių. Žmogus gali rinktis tai, kas jam įdomu, malonu, priimtina, jis geba brėžti ribas, išlikti nuoseklus ir pasiekti geriausių jam galimų rezultatų tose srityse, kur jaučia, žino, jog jam sekasi ir gebėti atsisakyti to, kas atimtų jo energiją bei resursus, kas ilgainiui galėtų privesti prie ligų. Save pažįstantis asmuo gali ir lengviau pasirinkti profesiją. Pvz. Jei aš žinau, jog esu kūrybiškas, lengvai bendraujantis galbūt lengviau pasirinksiu marketingo sritį, jei žinau, jog man puikiai sekasi su skaičiais, logika, esu labiau individualistas, tuomet galbūt man tiktų analitiko pozicija ir pan. Žinoma, tai tik labai minimalūs pavyzdžiai, daug dažniau žmonės yra labai įvairiapusiški ir kompleksiški tad su 2 savybėmis neapsieinama. Tad save stebėti, tyrinėti ir pažinti iš ties yra svarbu.
Ir būtinai prisiminkite, jog kiekvienas mes esame individualus, unikalus ir vienintelis toks šiame pasaulyje, daugiau tokių kaip mes – nėra. Taigi, neturime stebėti kitų, galime tyrinėti save, kas įdomu mums ir judėti tomis kryptimis. Ir pasinaudokime jau senųjų filosofų išmintimi, juk Aristotelis, Laotzi bei kiti taip pat skatino žmones pažinti save, kadangi tikėjo tuo, jog savęs pažinimas yra visa ko išminties pradžia. Tad pažindami save tapsime išmintingesniais
Geresniam savęs pažinimui kviečiu sau užduoti šiuos klausimus:
- KO AŠ NORIU?
- Dėl ko šiuo metu priimu tokį sprendimą? Ar šį sprendimą priimu dėl to, kad būčiau patogesnis, geresnis kam nors kitam, ar tai darau, nes aš to noriu?
- Kas man įdomu?
- Kuo aš domiuosi?
- Kokios yra mano vertybės?
- Kas mane motyvuoja?
- Dėl ko aš šiuo metu taip jaučiuosi? Koks mano poreikis galbūt yra nepatenkintas?
Straipsnį parengė psichologė Ieva Aukštuolytė.
Daugiau apie Ievą:
Labas!
Esu Ieva, psichologė, aistringa gamtos mylėtoja, sveikos gyvensenos propaguotoja, mindfulness praktikė. Savo darbe daugiausia remiuosi kognityvinės elgesio terapijos paradigma taip pat šiuo metu gilinuosi ir į schemų terapiją.
Kiekvienas asmuo yra be galo unikalus, tad savo konsultacijų metu ieškau geriausio būdo padėti kiekvieno kliento idividualiai situacijai. Atsižvelgdama į žmogaus asmenybę, jo suvokimo bei žinių bagažą parenku metodikas bei rekomendacijas kas galėtų būti naudingiausia jam tuo konkrečiu metu, kai žmogus lankosi konsultacijose.
Man svarbi įvairiapusiška žmogaus gerovė – tiek fizinė, tiek psichinė, tiek dvasinė žmogaus esatis. Mes esame visų dalių visuma. Dėl to matau prasmę tiek kūno priežiūroje (per sportą, judėjimą, pakankamai sveiką mitybą, miego higieną), tiek psichikoje (savirefleksija, terapinis darbas su savimi, kokybiško santykio su savimi bei kitais kūrimo) bei dvasingumo auginime (per vertybinį ugdymą, meditacines, kvėpavimo praktikas).
Kviečiu norinčius tyrinėti save, dirbti su savęs suvokimu, saviverte, konfliktų sprendimu, partnerystės, vaikystės traumų temomis į individualias konsultacijas Vilniuje arba online.
Registruotis Ievos konsultacijoms galite štai čia.