Ar aš perfekcionistas? 5 žingsniai, kaip sau padėti gyventi lengviau

SAVĘS PAŽINIMASPAGALBA SAU

Irma Chmieliauskienė

4/15/20253 min read

Ištrauka iš pokalbio su klientu:

- Turėčiau daugiau padaryti darbe, vis pritrūksta laiko… Ir namai tragiškai atrodo, tikrai turėčiau labiau pasistengti… O draugai… Vertinu savo draugus, bet jaučiu, kad galėčiau būti geresnis draugas ir rodyti jiems daugiau dėmesio.

- Atrodo, kad daugelyje savo gyvenimo sričių darote labai daug, bet visgi jaučiate jog darote nepakankamai ir reikalaujate iš savęs daugiau. Kaip manote ar nekvepia perfekcionizmu?

- Uoj ne, jei būčiau perfekcionistas, viską daryčiau geriau.

- Ar tikrai?

Retas perfekcionistas supranta, kad jis būtent toks. Nes juk jis išsikėlęs tokius aukštus standartus, kad niekaip jų nepasiekia ir viduje jaučiasi nepakankamas, per mažai besistengiantis, save kaltina, graužia, nesimėgauja pasiektais rezultatais, kritikuoja.

Perfekcionizmas mėgsta užsimaskuoti. Kartais jis užsideda darbštumo ar atsakingumo kaukę, kartais slepiasi už vidinių ar aplinkinių lūkesčių, kartais tai toks visai šeimai būdingas bruožas, kad būna įaugęs giliai į kaulus, todėl jį pastebėti dar sunkiau.

Dar vienas, itin dažnas būdas, kaip perfekcionizmas maskuojasi – atidėliojimas. Vengiame pradėti ar užbaigti darbus bijodami, kad jie bus netobuli. Išsikeliame sau tokius aukštus lūkesčius, kad rankos nekyla pradėti. O jei atidedam viską paskutiniam vakarui, tada jau nebėra kur trauktis, reikia padaryti taip, kaip išeina.

Perfekcionizmas iš esmės nėra blogai, jis gali skatinti sveiką norą augti, tobulėti, judėti į priekį. Bet kartais, kai jo būna per daug, jis stingdo, stabdo, kelia stresą, nerimą ir įtampą.

Tad jei jauti, jog gali būti, kad perfekcionizmas kiša tau koją, kviečiu savęs paklausti:

● Ar jauti, kad esi pakankamai geras tik tada, kai viską padarai tobulai?

● Ar dažnai delsi pradėti ar užbaigti darbus, nes jie dar „netobuli“?

● Ar keli sau (ir kitiems) itin aukštus, beveik nepasiekiamus standartus?

● Ar sunkiai patiki užduotis kitiems, nes abejoji, ar jie padarys taip gerai kaip tu?

● Ar grauži save už klaidas?

Jei į daugumą klausimų atsakei teigiamai, noriu tau pasiūlyti 5 žingsnius į draugystę su savo tobulumo siekiu:

1. Pastebėk. Kiekvieną kartą, kai pagauni save galvojant „Turiu padaryti tobulai“, tiesiog sustok ir pagalvok: „Ar tikrai tai turi būti tobula, ar gali būti tiesiog pakankamai gerai?“

2. Praktikuok „pakankamai gerai“. Sąmoningai atlik vieną mažą užduotį be tobulinimo: pvz., atrašyk žinutę draugui jos nekoreguodamas. Kartais, kai neišeina pradėti užduoties, nes sakome sau, jog reikia padaryti labai gerai, galima nusistatyti laikmatį, jog tą užduotį darysime 15min ir šiandieniai to pakaks. Per tas 15 min dažnai įvyksta mažas stebuklas.

3. Daryk klaidų eksperimentą. Leisk sau tyčia padaryti kažką „netobulai“ (pvz., apsirenk netobulai derančiais rūbais ar palik neuždarytą spintelę). Įsitikinsi, jog niekas nesugrius.

4. Įtrauk poilsį kaip pareigą. 10–15 min (o gal ir daugiau) per dieną skirk „sąmoningam tingėjimui“: be kaltės, be produktyvumo.

5. Primink sau, kad esi pakankamas. Kiekvieną rytą ar vakarą pasakyk sau: „Šiandien esu pakankamas“.

Na ir pabaigai, TU ESI DAUGIAU, NEI TAVO DARBO REZULTATAI. Te noras daryti gerai tarnauja mums, o ne mes jam.

Straipsnį parengė psichologė, KET psichoterapijos praktikė Irma Chmieliauskienė.

Psichologė Irma Chmieliauskienė
Psichologė Irma Chmieliauskienė
afirmacijos kortelės
afirmacijos kortelės

Nori daugiau raminančių žinučių ir priminimų sau? Tada tau patiks psichologės sukurtos afirmacijų kortos ramybei. Jas įsigyti gali mūsų e-parduotuvėje.