Laikas pradėti kažką naujo? Ne, jei tiki viskuo, ką galvoji.

SAVĘS PAŽINIMASĮPROČIAI, TIKSLAI, POKYČIAI

Irma Chmieliauskienė

5/22/20252 min read

Visada yra geras laikas pradėti kažką naujo. Tikrai nebūtina laukti pirmadienio, naujo mėnesio, naujų metų ar naujų batų. Gal jau seniai jauti, kad bręsta noras daugiau judėti, galbūt sveikiau valgyti, gal išmokti naują kalbą, prisijungti prie keramikos būrelio, pradėti asmeninę terapiją ar verslą. Kodėl kartais mūsų noras pradėti sirpsta ilgiau už taip laukiamą braškę močiutės kieme, arba taip ir lieka mūsų galvose, o gyvenime nesimaterializuoja?

Labai dažnai mums sutrukdo mąstymo klaidos. Mąstymo klaidos – tai tokie psichologiniai triukai, kuriuos mūsų smegenys sugalvoja, o vėliau jais patiki. Smegenys elgiasi kaip labai įsijautęs dramaturgas, kuris iš paprasto „draugas neatrašė 10 minučių“ padaro „turbūt kažką padariau blogai, aš nevykėlė, jis jau tikriausiai pakeliui į Australiją“.

Visi žmonės daro mąstymo klaidas. Ir taip, net tie, kurie perskaitė šūsnį psichologinių knygų, išklausė visas populiariausias tinklalaides, kasdien medituoja ir naudoja visas saviterapijoje parduodamas priemones.

Mąstymo klaidos yra natūrali smegenų funkcija – jos kyla automatiškai, ypač kai esame pavargę, susijaudinę, įtemptose situacijose, arba kai mums labai rūpi rezultatas. Jos yra evoliuciškai svarbios – juk daug saugiau buvo manyti, kad krūme slepiasi meška, o ne tikėtis, kad ten zuikis su skrybėle.

Skirtumas tik tas, kad kai kurie žmonės išmoksta jas atpažinti ir nepriimti jų kaip tiesos. Tai ir yra kelias į sveikesnį mąstymą.

Mūsų protas daro ne vieną triuką, bet šiandien išskiriu kelias pagrindines mąstymo klaidas, kurias galbūt daro tavo smegenys, jei vis nori pradėti kažką naujo, bet tau nepavyksta:

  • ,,VISKAS ARBA NIEKO“. Toks mąstymas juoda-balta yra didžiulis stabdis mūsų norams, tikslams ir svajonėms. Kažin ar man pavyks daugiau niekada nevalgyti saldumynų, geriau išvis nepradėsiu. Turiu tik pusvalandį, netvarkysiu namų, nes visų sutvarkyti nespėsiu. Trumpai tariant, jei kažką atliekam netobulai, tada mes nevykėliai.

  • MINČIŲ SKAITYMAS. Kartais mes įsivaizduojam jog esam didžios raganos, ar ekstrasensai, galintys skaityti kitų mintis. Jis nusivils manimi, jei vakarus leisiu ne su juo, o eisiu sportuoti. Ji pagalvos, kad man ir vėl nepavyks.

  • ATEITIES SPĖJIMAS. Spėjame, kad viskas pasisuks bloga linkme ir patikime tuo savo spėjimu. Man vis tiek nepasiseks. Neišmoksiu ispanų kalbos.

  • MĄSTYMAS KATEGORIJOMIS ,,TURIU“, ,,PRIVALAU“. Kai viduje sau sakome „turiu“, ar „privalau“, galvojame jog motyvuojame save. O iš tiesų šie žodžiai yra mūsų priešai, kurie sukelia kaltės jausmą ir ne motyvuoja, bet stabdo. Privalau pagaliau pradėti sportuoti.

  • PERFEKCIONIZMAS. Tai ne viena konkreti mąstymo klaida, o mąstymo klaidų kokteilis su perfekcionistiniais prieskoniais. Dar nepakankamai pasiruošiau. Turėčiau susirinkti daugiau informacijos apie šią sporto šaką, prieš pradedant sportuoti. Taip metų metus ruošiamės, laukiame tinkamo momento, o jis niekada neateina.

Mintys dažnai skamba įtikinamai, bet tai dar nereiškia, kad jos tikros. Jos labiau primena pasiūlymus iš smegenų, o ne galutinius teismo nuosprendžius. Taigi, jei kažko nori, bet niekaip neįgyvendini, paanalizuok savo mintis, užsirašyk jas, suabejok jomis ir prisimink – mintis ≠ faktas.

Straipsnį parengė psichologė Irma Chmieliauskienė.

Afirmacijų kortelėsAfirmacijų kortelės
Savęs pažinimo dienoraštisSavęs pažinimo dienoraštis