Nori šaunios vasaros? Sužinok kokius akinius išsirinkti siūlo psichologė
DĖKINGUMASĮPROČIAI, TIKSLAI, POKYČIAIPAGALBA SAU
Irma Chmieliauskienė
6/20/20252 min read


Jei žmogus visiškai nelinkęs užsidėti mano siūlomų akinių, jis gali nuolat jausti tarsi „kažko trūksta“, net kai objektyviai visko turi pakankamai. Jis gali dažnai lyginti save su kitais ir jaustis prastesniu. Jei žmogus tokių akinių neužsideda beveik niekada, jam padidėja rizika susirgti depresija ir patirti daugiau nerimo. Taip pat jis gali jaustis atitolęs nuo kitų žmonių, jam gali atrodyti, kad gyvenime nutinkantys įvykiai yra ne pamokos, o labiau neteisybė. Na ir galiausiai, šių akinių vengiantis žmogus, gali jausti prasmės stoką gyvenime.
Ar jau pagaunat apie ką aš čia? Taip taip! Aš kalbu apie DĖKINGUMĄ.
Daugelis žmonių įsivaizduoja, kad gilūs pokyčiai ar laimės jausmas atsiranda tik iš didelių pasiekimų, terapijos ar gyvenimo lūžių. Dėkingumas – kaip kasdienė emocinė praktika – atrodo per daug paprastas, kad būtų vertas dėmesio. Tačiau būtent paprasti dalykai, daromi nuosekliai, turi didžiausią poveikį.
Reklama, žiniasklaida ir net kai kurie socialiniai tinklai nuolat primena, ko mums dar trūksta: geresnės išvaizdos, sėkmės, partnerio, didelio namo, brangesnių atostogų. Tai skatina deficito mąstymą („man neužtenka“), o ne gausos mąstymą („jau turiu už ką būti dėkingas“).
O ir evoliuciškai mūsų smegenys labiau pastebi grėsmes nei džiaugsmus – tai išgyvenimo mechanizmas. Be sąmoningos praktikos protas linkęs koncentruotis į tai, kas blogai.
Dėkingumas yra tylus, bet labai galingas vidinis resursas. Jo vertė dažnai paaiškėja tik tada, kai žmogus sąmoningai jį praktikuoja – tada atsiranda vidinė šiluma, perspektyva ir atsparumas. Galima sakyti, kad dėkingumas nematomas tol, kol jo neišgyveni.
Aš pasirinkčiau gyvenimą matyti per dėkingumo akinius. Ir ne tik todėl, kad tyrimai rodo, jog dėkingi žmonės patiria mažiau depresijos, streso ir nerimo, turi stipresnį imunitetą, geriau miega, išgyvena didesnį bendrumo jausmą, iššūkiuose išlaiko viltį ir perspektyvą. Dėkingumas yra tarsi lietus sausros iškankintai žemei, tai tarsi gardi pica išalkusiam ar mama verkiančiam vaikui.
Taigi, jei nori šaunios vasaros, kviečiu šią vasarą puoštis ne tik akiniais nuo saulės, bet ir sąmoningai rinktis dėkingumą!
Saviterapijos įrankiai dėkingumui:
norisi nuoseklumo ir kelių minučių pozityvaus įgudžio - kviečiam rinktis dėkingumo dienoraštį ar žurnalą paaugliams
įkvėpimo, už ką padėkoti net kai sunku - dėkingumo dėžutę
kitokio žaidimo šeimai ir pozityvaus įpročio vaikams - dėkingumo dėžutė vaikams
mažiesiems atrasti dėkingumo džiaugsmą - knygelė vaikams
terapinės užduoties sau ir neįkainojamos dovanos mamai - dėkingumo dėžutė mamai
Straipsnį parengė psichologė Irma Chmieliauskienė. Kviečiame registruotis Irmos konsultacijoms jei norisi daugiau vertingų įžvalgų!
Jei būtų galima rinktis akinius, per kuriuos matai gyvenimą, ilgai nedvejočiau, tiksliai žinau ką pasirinkčiau. Bet neskubėkime, atskleisiu šią paslaptį šiek tiek vėliau.
Kol kas pasvarstykime, kaip dažnai mes nesąmoningai užsidedame trūkumo, priekaištavimo, pykčio ar liūdesio akinius? Juk tikrai būna dienų, kai tarsi su žiburiu ieškom kas ką ne taip pasakė, kas ką mums padarė ar ko nepadarė, kas mums nepavyko pagal tobulą planą ir pan. O kas ieško, tas randa. Negana to, per tokius akinius nesimato šviesių dalykų. Mes nepastebime šypsenų, šiltų gestų, puikiai atliktų užduočių. O jei paėjėtume šioje temoje dar toliau, mes nepastebime, kad esame privilegijuoti matyti ar girdėti, suvokti save, nepastebime, jog turime kur gyventi, ką mylėti ir t.t.






Saviterapija.lt
kontaktai
NAUJIENLAIŠKis
MB Psichologijos projektai
© 2025. Visos teisės saugomos.
Psichologės laiškai Tau ir nuolaidos naujienoms