Juk aš nenoriu elgtis toksiškai! Kaip galiu keisti savo elgesį?

SAVĘS PAŽINIMASĮPROČIAI, TIKSLAI, POKYČIAI

Ieva Aukštuolytė

3/25/20253 min read

kaip nebūti toksišku žmogumi
kaip nebūti toksišku žmogumi

Pastaruoju metu savo kabinete dirbdama su klientais girdžiu įvairių minčių, žinučių apie vienokį ar kitokį elgesį. Dažniau žmonės suvokia, liūdi ar piktinasi, jog su jais elgiamasi neteisingai, tačiau būna ir tokių situacijų, kai tenka „paveidrodžiuoti“ į patį klientą ir pakviesti atsigręžti į save, savo reakcijas, savo elgesinius modelius. O kaip elgiuosi ir reaguoju aš? Kartais reakcijos atrodo labai normalios, kad taip ir turi būti. Vis dėlto, suaugus galime pamatyti, jog tam tikras elgesys prie kurio esame įpratę nebūtinai yra toks, kaip norėtume elgtis. Tam, kad suprastume koks elgesys yra toksiškas kviečiu atsiversti praėjusio mėnesio straipsnį, kuriame apie tai pasakoju plačiau. O šiandien pasigilinkime į tai, ką mes galime padaryti, jog tą toksišką elgesį sumažintume patys.

KEITIMAS

Išmokus pastebėti savo elgesį galime po truputėlį imti mąstyti, o kaip tose situacijose aš galėčiau pasielgti kitaip? Jei neturiu pakankamai žinių, galiu imti domėtis kas yra sveikas, brandus asmuo, pasiklausyti paskaitų, podkastų, paskaityti knygų ir pan.

Taip pat gali būti prasminga sau užduoti klausimus:

  • Kokiu žmogumi noriu tapti?

  • Kaip toks žmogus mąstytų?

  • Kaip toks asmuo elgtųsi?

  • Kaip toks asmuo norėtų jaustis?

  • Ką toks žmogus galėtų daryti, jog taip jaustųsi?

Savo aplinkoje galite paieškoti žmonių į kuriuos norėtumėte lygiuotis arba pasižiūrėti plačiau, jei savo artimame rate tokių žmonių nerasite, galbūt yra žinomų žmonių, kurie atrodo ir elgiasi tokiu būdu, kokiu mes norėtume elgtis jūs. Kitą kartą, kai iškiltų klausimas kaip pasielgti, galite savęs paklausti, o kaip tokioje situacijoje pasielgtų tas žmogus?

PAGALBA

Dažnu atveju imantis naujų dalykų gyvenime gali iškilti iššūkių. Jei jaučiate, jog vienam yra sudėtinga keisti savo elgesį, tuomet galite kreiptis pagalbos į specialistus, kurie galėtų padėti pastebėti jūsų elgesio modelius ir padėti jums juos koreguoti.

Pokyčiui priminkite – kiekvieną gyvenimo akimirką mes pasielgiame geriausiu sau galimu būdu, jei galėtume geriau – taip ir pasielgtume. Tam, jog pasielgtume geriau galime mokytis to, kaip naujo įgūdžio, kaip naujos kalbos. Taip kaip ir nauja kalba neišmokstame per savaitę ar mėnesį, taip ir naujas elgesys formuojasi ilgesnį laiką tad net, jei ir pradėjus iš pradžių nepavyks, nenukabinkite nosies – per laiką išmoksite 😉.

Jei nori tyrinėti ir keisti savo elgesį, Ieva gali tau padėti. Registruotis jos konsultacijoms gali čia.

SUPRASTI IR PRIIMTI

Tam, jog keistume savo elgesį visuomet labai svarbu suvokti priežastis. Priežastis to, kas mes esame, dėl ko mes tapome tuo, kuo tapome. Ir išmokti savęs nepeikti, nekritikuoti, nemenkinti ir nenuvertinti. Taip pat ir priimti, jog tai kokie užaugome galėjo būti viena iš pagrindinių išgyvenimo strategijų.

APSISPRENDIMAS DIRBTI

Jei savyje atrandame ir pastebime, jog didesnė dalis bruožų mums tinka, tuomet galime priimti sprendimą su jais dirbti. Svarbu sau priminti, jog mums nebūtina čia ir dabar imti keisti VISKO. Nes, jei imtumėmės visų savybių keitimo iš karto, galėtų pasijausti persistengimas ir kilti didelis nerimas su mintimis: ,,nesąmonė“, ,,man per sudėtinga“, ,,neįmanoma“, ,,man nepavyks“. Kad taip neįvyktų, svarbu būti sąmoningiems.

SĄMONINGUMAS

Kai jau suprantame, jog turime tam tikrų ne itin malonių savybių galime pasirinkti 1-3 savybes ir apsispręsti su jomis dirbti. Pradžioje jas stebėti savo kasdienybėje (pirmą savaitę nieko su jomis nedarant, tiesiog stebint); Tam, jog stebėjimas būtų produktyvesnis galite savo toksiško elgesio pasireiškimą pasižymėti dienoraštyje. Kai kuriems asmenims gali būti sudėtinga tą daryti, tad galite mokytis dėmesingo įsisąmoninimo (mindfulness) įgūdžių, kurie padėtų stabtelti ir atsigręžti į save, savo kūną, jo pojūčius esamą dabarties momentą. Įrankų bei informacijos yra ir telefonų aplikacijose, youtube kanale bei knygose, straipsniuose. Ši praktika yra be galo naudinga ir pritaikoma įvairiausiose gyvenimiškose situacijose įskaitant nerimo, streso, pykčio reguliavime, tad ėmus praktikuoti savo kasdienoje turėtumėte ypač naudingą įrankį visam gyvenimui, ne tik netinkamo elgesio keitimui 😊.