Jei nori pokyčių, pirmiausia pakeisk, kaip apie save kalbi
Įsivaizduok situaciją: Gabija pastebėjo, kad jai darosi kiek sunku užlipti į penktą aukštą, be to, nebetelpa į nemažą dalį savo drabužių ir nori pradėti sportuoti. Kadangi niekad anksčiau nesportavo, apie tai draugams ir šeimai užsimena atsargiai: “ai, truputį bandau kartais prisiversti pabėgioti”, o pati sau mintyse vis priduria, kad tikriausiai nepavyks ilgai ištempti, nes nelabai tas bėgimas patinka. Išbandyti kitas sporto šakas trukdo mintis, kad jau ne tas amžius, kai būtų galima prašyti kieno nors pagalbos teisingai atliekant pratimus ar padėti išmokti žaidimo taisykles. Kokia pirma mintis, kiek ilgai Gabija sportuos?
Lino situacija lygiai tokia pati: uždūsta lipdamas laiptais, o ir paskaitė tyrimų, kad sportas ne tik fiziškai stiprina, bet ir gerina kognityvinius gebėjimus, ilgina gyvenimą. Tik jis apie sportą draugams iš karto pasakoja kaip apie neatskiriamą gyvenimo dalį, nors pradėjo tik prieš kelias dienas: “aš bėgioju tris kartus per savaitę, o penktadienio rytą skiriu tempimo pratimams”. Kad būtų paprasčiau pradėti ir lengviau tęsti, susirado pradedančiųjų bėgimo klubą, kur grupė renkasi kartą per savaitę greta namų esančiame parke. Jau po pirmo susitikimo pradėjo galvoti apie save kaip apie sportuojantį žmogų, nes visai neblogai sekėsi bėgti pirmus porą kilometrų. Kaip atrodo, kiek ilgai sportuos Linas?
Jei sakai, kad esi sportuojantis žmogus - reiškia, sportuoji bent porą kartų per savaitę. Jei nori pradėti sportuoti, gali pradėti sakyti, kad taip, esu sportuojantis žmogus. Tada žymiai lengviau iš tiesų imtis veiklos. Tai, kokius žodžius vartoji kalbėdama(s) apie save, yra labai svarbu. Jei aplinkiniams sakai “aš bandau mesti rūkyti” - kiti vis dar gali bandyti siūlyti parūkyti kartu. Tačiau jei sakai “aš nerūkau” - aplinkiniams iškart aišku, kad šis elgesys, šis pasirinkimas yra tavo identiteto dalis. O ir pačiam viduje antru atveju susiformuoja taisyklė, kurios gana lengva laikytis - tiesiog nerūkyti. Nereikia galvoti, kokia tavo nuotaika, ar pakankamai stipriai šiandien jautiesi, kad atsilaikytum prieš įprastus trigerius. Tu tiesiog nerūkai.
Norint pokyčio, įsivardinamas tikslas išties turėtų būti tapti sportuojančiu, sveikesniu žmogumi, o ne “pasportuoti 2 kartus per savaitę”. Tai taip pat apima tokius teiginius kaip “man nesiseka matematika”, “nemėgstu gaminti”, “nuolat vėluoju” - gilūs apibendrinti įsitikinimai apie save paskandina žmogų kognityviniame rūke, ir neleidžia matyti pokyčio galimybių. Bet tuo galima ir pasinaudoti - jei apibendrinsi į kitą - pokyčio - pusę, bus sunkiau įsivaizduoti, kaip gali sau leisti grįžti prie buvusio elgesio.
Kas dar padeda keistis, tuo pačiu savo ir kitų akyse keičiant savęs vaizdą - tai aiškios taisyklės gyvenime įsivedimas. Grįžtant prie sporto - vietoj “ai, aš kartais bandau pasportuoti”, sakant “sportuoju antradieniais ir ketvirtadieniais”, savo žodžiais į kasdienybės realybę įvedi taisyklę, kad sportuoji, ir sportuoji tam tikru laiku. “Medituoju kiekvieną rytą” reiškia, kad kiekvieną rytą, priklausomai nuo to, kiek laiko turiu, atsisėdu bent 5 minučių meditacijai. Tada nebelieka klausimų: gal šiandien ta diena, kai galiu patingėti? Nieko tokio, jei praleisiu, juk vakar daugiau laiko meditavau.. Ne, jei yra taisyklė, tu tiesiog jos laikaisi.
Taisyklių įsivedimas ypač padeda socialiniams pokyčiams vykti. Pavyzdžiui, jei norisi išmokti sakyti “Ne” - lengviausias būdas yra įsivesti taisyklę, kad su jokiu pasiūlymui nesutiksi iškart, o pateiksi iš anksto paruoštą atsakymą: “ačiū už pasiūlymą, turiu pagalvoti, pranešiu rytoj”. Dažnai pagalvojus ir atradus argumentus už ir prieš ateina tvirtesnis matymas, kodėl norisi sutikti ar nesutikti su pasiūlymu, o faktas, kad visiems iškart atsakai panašiai, sumažina nemalonų jausmą, kad atsisakymu nuvili konkretų žmogų.
Pokyčiai gyvenime nėra lengvi, nes su įprastu elgesiu, teiginiais apie save ir sąmoningai neįsivardintomis taisyklėmis gyvename ilgą laiką, tai pasidaro taip įprasta ir saugu. Bet įprastos rutinos patogumas ir saugumas dažnai yra apgaulingas dalykas, o keistis tikrai įmanoma!
Daugiau naudingos informacijos naujiems įpročiams - Gabijos paruoštame Įpročių gide.
Tekstą parengė psichoterapeutė Gabija Petravičė.